Měsíc indiánského šamana
29.9. – 1.10.2020
Roku 1492 objevil italský mořeplavec Kryštof Kolumbus Ameriku. Domníval se tehdy, že doplul ku břehům Indie a nazval tudíž tamní obyvatele Indiány.
V měsíci září jsme se ve školní družině s dětmi vydali po jejich stopách.
Seznámili jsme se s osudy, znalostmi, dovednostmi, běžným životem ale i starostmi těchto původních obyvatel amerického kontinentu. „Bílí muži“ s sebou totiž přivezli i nadvládu a nebezpečné nemoci.
Dozvěděli jsem se, že díky Indiánům Evropa poznala brambory, kukuřici, papriku, kakaové boby a jiné oblíbené a dnes již samozřejmé plodiny. S lehkou nadsázkou tedy Indiánům můžeme poděkovat za hranolky, popkorn nebo třeba i čokoládu. Stejně tak jako v našem světě i u Indiánů existovala důležitá pravidla a zásady.
Uctívali přírodu a v ní vše živé i neživé. Poslouchali rady starších a chovali je ve velké úctě. Díky důkladnému pozorování oblohy sestavili velmi přesný kalendář. Silný odkaz Indiánů je pro nás stále půvabný a lákavý. Kdo by neznal tee-pee stan, čelenku s duhovými pírky či lapače snů proti zlým duchům….
Skrze barevné příběhy s Indiány jsme v naší školní družině prožili dny plné dobrodružství.