V pondělí 9. dubna odstartoval projekt, který jeho pořadatelé z Městského sportovního klubu Brno nazvali příznačně BRNĚNSKÝ ROK SPORTU.
Byl zahájen akcí nazvanou Plavu, plaveš, plaveme na Základní škole Milénova, kde se v roce 1968 otevřel první školní bazén. Do vody se ponořili žáci 3. tříd, kteří si změřili své síly s Vítězslavem Svozilem, který ten den oslavil své 85. narozeniny. Za své sportovní kariéry jako jediný český plavec vytvořil světový rekord. S. Svozil změřil své síly se dvěma štafetami dětí, jejichž věk dával dohromady také 85let. Závod na 150 m (z Brna do Piešťan je to 150 km) odstartovali Petr Hladík (1. náměstek primátora města Brna), Miriam Kolářová (místostarostka MČ Brno sever) a Šárka Kašpárková (mistryně světa v trojskoku). Po dekorování závodníků skleněnými medailemi s logem BRS 2018 se přesunuli všichni účastníci do tělocvičny na besedu s významnými sportovními brněnskými legendami. Na otázky žáků ohledně své sportovní přípravy a kariéry odpovídali Věra Růžičková – olympijská vítězka z Londýna 1948, František Jursa – zakladatel cyklistické Dukly Brno a kapitán mužstva na Závodě míru 1961, Jiří Daler – olympijský vítěz z Tokia 1964, Šárka Kašpárková – bronzová medailistka v trojskoku z Atlanty 1996 a mistryně světa 1997, Vítězslav Svozil.