Od 14. do 21. října 2018 se skupina baskických studentů zúčastnila výměnného pobytu na naší základní škole. Byl pro ně připraven bohatý program ve škole i mimo ni, který měl podpořit vzájemnou komunikaci v angličtině.

V pondělí ráno jsme návštěvu zahájili vzájemným seznámením všech dětí zapojených do výměnného pobytu a následnou prohlídkou školy. Poté se již všichni účastníci výměnného pobytu vydali na prohlídku historického centra města, při níž čeští žáci představili baskické výpravě nejznámější památky a turisticky zajímavá místa. Jízda šalinou byla pro některé baskické studenty premiérou. Ke všem navštíveným místům si čeští žáci připravili anglický výklad. Role průvodců se zhostili na výbornou. Po návratu do školy následoval oběd ve školní jídelně a po krátkém odpočinku jsme první společné odpoledne zasvětili sportu. Turnaj v minigolfu přinesl vyrovnané souboje, ale nakonec si vítězství odnesl španělský student Paul.

V úterý čekal žáky celodenní výlet do Prahy. Stověžaté hlavní město České republiky všechny okouzlilo. Paní učitelky ze španělského Sodupe natolik, že ho navštívily ještě jednou v sobotu samy, tak aby mohly objevovat krásy a zákoutí, na která jim při úterní jednodenní návštěvě nezbyl čas.

Středa byla věnována biologii – návštěva zoologické zahrady v dopoledních hodinách spojená s anglickým výkladem se setkala s nadšením. Odpoledne se odehrálo ve znamení kuchařské show. Školní kuchyňku obsadily dva kuchařské týmy. Baskický vykouzlil speciality z brambor, zatímco český tým vsadil na jistotu – sladkému prostě neodoláte. Po bábovce a palačinkách zbyly jen prázdné talíře.

Ve čtvrtek se již sehraná skupina českých a baskických studentů vydala na zeměpisnou exkurzi do Moravského krasu, kde absolvovali nejen jízdu na lodičkách po podzemní Punkvě, ale také výjezd lanovkou k vyhlídkovým můstkům propasti Macocha. Pohled do hluboké Macochy ohromil všechny zúčastněné.

Pátek byl věnován vědám. A kam jinam zamířit, když chcete spojit učení se zábavou, než do oblíbeného Vida Centra, jehož interaktivní expozice a působivá science show nadchnou každého návštěvníka. V odpoledních hodinách se chlapci vydali fandit hokejové Kometě a děvčata za kulturou i trochou nezbytného nakupování doprovázeného diskuzí nad nejnovějšími módními trendy.

Sobotu děti strávily se svými hostitelskými rodinami, které si pro ně připravily pestrý program. Například návštěvu výlovu rybníka a následnou ochutnávku rybích specialit či výlet do Lednicko-valtického areálu.

Po celou dobu pobytu byli studenti ubytování v českých rodinách, aby co nejblíže poznali jejich životní styl, stravovací i kulturní zvyklosti. Počasí nám celý týden přálo a s baskickými přáteli jsme se v neděli časně ráno loučili s tím, že se těšíme na viděnou v květnu 2019, kdy do Baskicka na týden poletí pro změnu čeští žáci, kteří je letos na podzim hostili ve svých rodinách.

Příjemnou atmosféru a zážitky nabitý baskicko-český týden dokreslují přiložené fotografie a video.
Mgr. Petra Píštěková
za sekci anglického jazyka