Ve zdravém těle, zdravý duch 10.10. -14.10. 2022
Cely druhý říjnový týden jsme se s dětmi z družiny věnovaly tématu: Ve zdravém těle, zdravý duch.
Možností, co si pod tímto heslem představit jsme společně navrhli mnoho.
Co máme správně dělat? Jak zdravě jíst? Proto jsme si ukázali a sestavili zdravý a nezdravý talíř. Kolik toho máme sníst a jak často? To nám ukázala potravinová pyramida.
Dali jsme hlavy dohromady a ve třídě jsme si zahráli „Cukrový kvíz“, ve kterém jsme se dozvěděli, kolik obsahuje vybraná potravina či nápoj kostek cukru. U některých potravin jsme byli velmi nemile překvapeni a přinutilo nás to zamyslet se, jak to tedy doopravdy je a napadlo nás, že to také můžeme sami ovlivnit.
Společně jsme se dočetli, že prý existuje kdesi daleko městečko s názvem Hranolkov, kde jeho obyvatelé dlouho neznali pohyb, vůbec nejedli ovoce a zeleninu. Představte si, že jim dokonce došlo dřevo, jak neustále museli vyrábět nový a nový nábytek, protože se do toho starého prostě už nevešli.
Pestrá výživa ale nestačí, chce to i pohyb na čerstvém vzduchu, pravidelně sportovat. Také je známo, že smích a hudba léčí a má pozitivní vliv na zdraví člověka. Tak jsme se spolu ve třídě pořádně zasmáli, zatančili, zaskákali a venku si zahráli hry. Procvičili jsme si tak psychomotoriku, což je zkrátka prožitková pohybová výchova, která se nezaměřuje na výkony, ale na prožitek. A na závěr jsme si dali malý domácí úkol: skamarádit se s ovocem a zeleninou, ať se nám nemoci vyhýbají.