Letos se stal vítězným projektem „Odpočinková zóna s deskovými hrami a fotbálkem“ s počtem hlasů 305 žáků IV. A.
Těsně v závěsu se umístil „Stolní fotbálky“ s počtem hlasů 296, „Odpočinková zóna s knihami“ s počtem hlasů 164 a „Ruské kuželky do atria“ s počtem hlasů 142.

K čemu je participativní rozpočet do škol?
Participace učí žáky rozhodnosti a odpovědnosti za své okolí, učí veřejnému vystupování a společné komunikaci. Rozvíjí týmovou spolupráci, kreativní myšlení, obohacuje výuku a představuje demokratický systém, ve kterém se žáci učí základním volebním principům.
Výhody zavedení participace sklízí také škola, ve které se rozvíjí komunikace, zlepšují se vzájemné vztahy a posiluje se důvěra mezi vedením školy, učiteli a žáky. Žáci jsou motivováni k zapojení do samosprávy školy a školních organizací.
Dochází k spoluvytváření příjemného studijního prostředí na podkladě vzájemné zpětné vazby.
Město vnímá pozitiva participace díky rozvíjeným schopnostem dětí, které se snadněji zapojují do veřejného a politického života.

Jak to celé funguje?
Školám, které se chtějí do projektu zapojit, vyčlení město finanční částku 35 000 Kč ze svého rozpočtu, o jejímž využití rozhodují samotní žáci, kteří sami aktivně přicházejí s nápady na projekty, zjišťují si finanční náročnost projektu a reálnost jeho uskutečnění.
Nejpodporovanější projekty před postupem do závěrečného hlasování posoudí vedení školy z hlediska proveditelnosti. Finálové projekty žáci prezentují ostatním a snaží se pro ně získat co nejvíce hlasujících. Vítězné projekty jsou realizovány školou v co možná nejkratším termínu.

Trocha statistiky pro zájemce:
V roce 2023/2024 se do projektu zapojilo 51 brněnských základních škol.
Na ZŠ Milénova bylo podáno 15 projektů a do druhého kola postoupily 4.

O tom, jak celý participativní rozpočet probíhá najdete článek zde (paro.damenavas.cz/participativni-rozpocet-do-skol)